Projekty badawcze

Kilkadziesiąt lat istnienia Wydziału Cybernetyki, to nie tylko tysiące absolwentów wykształconych przez naszych pracowników, ale także setki projektów badawczych. Pierwsze z nich realizowane były już pod koniec lat 60. XX wielu, czyli tuż po utworzeniu WCY. Naukowcy Wydziały Cybernetyki uczestniczą także w licznych niejawnych przedsięwzięciach naukowo-badawczych, głownie z dziedziny kryptologii i cyberbezpieczeństwa.

Ikona przestawiająca pudełko, nad którym unosi się świecąca żarówka i zębatka

Tworzymy innowacyjne rozwiązania

Tygodnie a czasem miesiące przygotowań, setki godzin, od kilku do kilkunastu osób, analizy, testy, dyskusje to codzienność osób zaangażowanych w projekty badawcze.

Ikona przedstawiająca dwie dłonie, które trzymają puzzle, które do siebie pasują.

Interdyscyplinarne obszary badawcze

Obszary badawcze, w których specjalizują się nasi naukowcy mają zastosowanie w różnych dziedzinach, m.in. medycynie i bezpieczeństwie państwa.

Ikona przedstawiająca osobę prezentującą przed tłumem.

Wysoko wykwalifikowana kadra

Kadrę badawczo-dydaktyczną WCY stanowi prawie 160. nauczycieli akademickich, w tym m.in. 6. profesorów, 20. doktorów habilitowanych i 75. doktorów.

NOWE PROJEKTY BADAWCZE

Metodyka oceny ryzyka oraz analizy usług i procesów realizowanych przez operatorów Infrastruktury Krytycznej (IK)

Grafika przedstawiająca symulację zdarzeń i eskalacji skutków

Zadaniem autorów projektu „METEOR_IK” jest opracowanie metodyki oceny ryzyka oraz analizy usług i procesów realizowanych przez operatorów Infrastruktury Krytycznej (IK) mających na celu wyłonienie usług tzw. kluczowych ze względu na bezpieczeństwo Państwa i jego obywateli. Projekt realizowany w latach 2021-2022 przez RCB, finansowany przez Europejski Fundusz Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Uniwersalny system wczesnej detekcji i unieszkodliwiania złośliwego oprogramowania typu Ransomware

Napis ransomware na tle 0 i 1

Wydział Cybernetyki jako partner konsorcjum rozpoczął w 2021 r. realizację projektu pt. „Uniwersalny system wczesnej detekcji i unieszkodliwiania złośliwego oprogramowania typu ransomware” w ramach IV konkursu programu strategicznego CyberSecIdent. Do głównych celów projektu należy m.in. opracowanie nowych, innowacyjnych metod wykrywania nieznanych wersji oprogramowania typu ransomware. Projekt odpowiada na aktualne wyzwania związane z cyberbezpieczeństwem oraz gwałtownym wzrostem liczby skutecznych ataków przeprowadzanych z wykorzystaniem tego typu złośliwego oprogramowania.Wytworzone w ramach realizacji projektu oprogramowanie zostanie bezpłatnie udostępnione wszystkim obywatelom RP do celów niekomercyjnych.

WYBRANE PROJEKTY BADAWCZE

Wzmocnienie bezpieczeństwa w zakresie CBRNE - koordynacja i standaryzacja.

Grafika przedstawiająca strażaka w masce gazowej

Poprawa bezpieczeństwa państwa i jego obywateli dzięki możliwości zapobiegania i zwalczania zagrożeń w zakresie CBRNE czyli tzw. czynników chemicznych, biologicznych, radiologicznych, nuklearnych i materiałów wybuchowych to podstawowy cel projektu, który rozpoczął się w maju 2021 r., a zakończenie prac planowane jest na 2024r. W ramach projektu realizowanych jest kilkanaście elementów składowych, naukowcy z WCY pracują nad platformą e-learningową, aplikacją ćwiczeniową i wirtualnym symulatorem VR używanymi w szkoleniu służb i instytucji odpowiedzialnych za reagowanie na zdarzenia CBRNE.

Budowa kompetencji Państwa w zakresie kryptologii i cyberbezpieczeństwa.

Grafika przedstawiająca dłonie na klawiaturze i diagramy oraz logo i adresy stron programu cyber.mil.pl

W latach 2013-2023 w ramach konsorcjum Wydział Cybernetyki realizuje niejawny projekt „ROTOR”. Jego celem jest budowa kompetencji państwa w zakresie kryptologii i cyberbezpieczeństwa. Projekt finansowany jest przez NCBiR, a do prac nad nim został powołany specjalny zespółskładający się z pracowników naukowych Instytutu Matematyki i Kryptologii.

Implementacja kryptografii postkwantowej

Zdjęcie przedstawiające sprzęt szyfrujący

Projekt „ISSIP-PKI” współfinansowany przez NCBiR w ramach programu dotyczącego obronności i bezpieczeństwa państwa, realizowany przez konsorcjum w latach 2018-2023.Do prac nad projektem został powołany specjalny zespół składający się z pracowników naukowych Instytutu Matematyki i Kryptologii.

Model teleopieki ambulatoryjnej nad chorymi z niewydolnością serca z elementami telemonitoringu domowego.

Grafika przedstawiająca ideę projektu Amulet i logotypy konsorcjantów.

System Amulet wspiera terapię chorób serca. Niewielkie urządzenie mobilne (obsługiwane przez pacjenta) pozwala mu w sposób nieinwazyjny kontrolować własne parametry sercowe i konsultować je z lekarzem. Przyrząd wysyła wyniki pomiarów do systemu, do którego dostęp ma personel medyczny (aplikacja mobilna Doctor) i sam pacjent (aplikacja mobilna Patient). Amulet umożliwia także nieinwazyjną ocenę kliniczną za pomocą wysoko wyspecjalizowanych urządzeń obsługiwanych przez personel medyczny.

System wykrywania botów w sieci korporacyjnej

grafika przedstawiająca uruchomiony system BotTROP.

BotTROP to innowacyjne narzędzie stworzone przez doktoranta Wydziału Cybernetyki, które dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji zwiększa bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych, a tym samym danych użytkowników, którzy do niej należą. Identyfikuje nie tylko znane zagrożenia, lecz także te dotychczas nierozpoznane. Na potrzeby jednego z eksperymentów testujących skuteczność BotTROP dokonano implementacji botnetu zarządzanego z wykorzystaniem serwisu społecznościowego Twitter.

Baza danych oraz narzędzia do semantycznego poszukiwania informacjii zarządzania wiedzą w obszarze zaginięć i poszukiwania osób

Grafika przedstawiająca tematykę projektu

Projekt realizowany w latach 2018-2020 i finansowany przez NCBiR. Projekt zakładał opracowanie bazy danych i narzędzia do semantycznego poszukiwania informacji i zarządzania wiedzą w obszarze zaginięć i poszukiwania osób. Narzędzie wraz z bazą danych będzie pozwalało Policji na wykorzystanie informacji ze spraw prowadzonych w stosunku do osób zaginionych oraz do planowania i koordynowania wszystkich zdarzeń dotyczących osób poszukiwanych i zaginionych.

Innowacyjny system analizy biosensorycznej

Grafika przedstawia zdjęcia przodu i tyłu inteligentnej koszulki.

Inteligentna odzież biomedyczna analizująca stan fizjologiczny, wytrzymałość i efektywność treningu z wykorzystaniem zaawansowanych czujników biomedycznych, metod analitycznych i sztucznej inteligencji. Inteligentna koszulka zarejestruje i przeanalizuje wszystkie etapy treningu, opisze pracę serca i aktywność mięśni, przeanalizuje temperaturę i potliwość w trakcie wysiłku, zapisze trasę marszu, biegu lub przejazdu, a wyniki prześle do aplikacji, umożliwiając analizę naszych postępów i oceni je w rywalizacji z innymi sportowcami. Koszulka WAT i NUTPro Sport Hero oferuje bogactwo funkcji.

System analizy sygnatur magnetycznych niewybuchów i wybranych klas ładunków improwizowanych (Sensor AmplifiedPerception for ExplosivesRecognition)

Grafika przedstawiającawidok aplikacji SAPER

SAPER zestaw aplikacji mobilnych oraz autorski bezprzewodowy sensor pola magnetycznego, pozwalający na identyfikację sygnatur magnetycznych obiektów. Analiza taka dostarcza metod wykrywania potencjalnych niewybuchów z wykorzystaniem urządzeń typu smartphone. System składa się z aplikacji mobilnej (Windows Phone i Android) oraz bezprzewodowego sensora pozwalającego na zdalną detekcję anomalii pola magnetycznego. Opracowane algorytmy pozwalają na zebranie sygnatury magnetycznej analizowanego obiektu, weryfikację poprawności jej pobrania, analizę jej podobieństwa do sygnatur obiektów znajdujących się w opracowanej bazie wiedzy systemu.

System informatycznego wsparcia rozwoju zdolności oraz identyfikacji potrzeb operacyjnych SZRP

Grafika przedstawiająca działanie poszczególnych modułów systemu 2135890485

ZDOLNOSCI to kompleksowy system informatyczny składający się z modułów wsparcia procesu PiP (planowania i projektowania) rozwoju SZ RP. Moduły funkcjonalne systemu: moduł zarządzania, moduł wymiarowania, moduł planowania, moduł programowania (Symulator Działań Zbrojnych).

Wirtualny System Doskonalenia Taktyki Ochrony Granicy Państwowej oraz Kontroli Ruchu Granicznego

Grafika przedstawia kadr z symulatora – widok funkcjonariuszy i pojazdów SG

SymSG Border Tactics to kompleksowe podejście do zaspokojenia potrzeb szkoleniowych Straży Granicznej oraz funkcjonariuszy Centrum Szkolenia Straży Granicznej. System symulacyjny wraz z opracowaną metodyką prowadzenia ćwiczeń symulacyjnych stanowi wsparcie i uzupełnienie programu kształcenia kadry Straży Granicznej i uwzględnia procesy dydaktyczne kursów doskonalących funkcjonariuszy i kierowników Straży Granicznej.

Common Operational Picture solution for Tactical level Comman Centers

Grafika przedstawia widok ekranu systemu tCOP

Interaktywny systemem do budowania wspólnego obrazu rozwoju sytuacji operacyjnej na podstawie ustandaryzowanych, heterogenicznych źródeł wojskowych i cywilnych informacji. Wdrożony w centrach dowodzenia i placówkach na różnych operacyjnych i taktycznych poziomach dowodzenia.

Mobile military toolkit

grafika przedstawia widok aplikacji mCOP

Narzędzie wspomagania decyzji zintegrowane z taktyczną siecią łączności i systemem dowodzenia tCOP. Aplikacja łączy się z dowolnym urządzeniem z systemem Android, aby dostarczyć produkty CTP (Common Tactical Picture) i COP (Common Operational Picture) dla dowódców niższego poziomu i liderów grup operacyjnych. mCOP wspiera implementację szczegółowych informacji o polu walki: jednostek, ekwipunku i baz wojskowych wraz z ich przynależnością, statusem.