INFORMATYKA - STUDIA STACJONARNE II STOPNIA

Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej prowadzi inżynierskie 18-miesięczne letnie stacjonarne studia cywilne na kierunku informatyka. Absolwenci uzyskują dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy magistra.

Kierunek Informatyka przygotowuje studentów z zakresu szeroko rozumianych technik komputerowych. Wykształcenie obejmuje wszystkie podstawowe dziedziny informatyki teoretycznej i praktycznej, wliczając w to systemy komputerowe, bazy danych, sieci komputerowe, grafikę komputerową, inżynierię oprogramowania, sztuczną inteligencję oraz kryptologię. Informatyka na Wydziale Cybernetyki ukierunkowana jest na nowoczesne urządzenia oraz tworzenie, przekształcanie i przekazywanie danych za pomocą programów wykorzystujących zawarte w nich informacje do określonych działań.

cywilne stacjonarne studia magisterskie (3 semestry)

Student studiów inżynierskich może wybrać jedną z siedmiu specjalności:

  • bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych
  • informatyczne systemy zarządzania
  • internetowe technologie multimedialne
  • mobilne systemy komputerowe
  • sieci teleinformatyczne
  • systemy informatyczne
  • analiza danych

Przedsięwzięciami służącymi ułatwieniu absolwentom startu zawodowego jest możliwość udziału w programach: Microsoft IT Academy, Microsoft Learn for Educators (Educational Institution program), Google (Career Readiness & Google Cloud Computing), PaloAlto Networks Cybersecurity Academy oraz CISCO Networking Academy. Programy te umożliwiają studentom i wykładowcom uzyskanie prestiżowych certyfikatów. Na zajęciach wykorzystywane są również materiały pomagające w przygotowaniu do uzyskania certyfikacji, m.in.IBM Rational.

Bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych

Studia II stopnia (stacjonarne); jednolite studia magisterskie - ścieżka dla systemów teleinformatycznych.

Absolwent posiada gruntowną wiedzę z zakresu bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych, nowoczesnych rozwiązań w zakresie architektury sprzętu i oprogramowania systemów teleinformatycznych oraz kierunków rozwoju technologii komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem wirtualizacji systemów IT i przetwarzania w chmurze. Zna zabezpieczenia i metody ochrony informacji w systemach komputerowych i teleinformatycznych oraz systemowe podejście do projektowania zabezpieczeń i zarządzania bezpieczeństwem. Umie projektować systemy zabezpieczeń oraz identyfikować potrzeby użytkownika w tym zakresie. Posiada umiejętność dokumentowania systemu bezpieczeństwa, analizowania wymagań w przedsięwzięciach audytu, budowy lub modernizacji systemów bezpieczeństwa, planowania i prowadzenia audytu bezpieczeństwa. Umie administrować systemami operacyjnymi i sieciami komputerowymi (w tym administrować usługami), dokonywać pomiarów i przeprowadzać zaawansowaną diagnostykę sieci.

Informatyczne systemy zarządzania

Absolwent jest specjalistą z zakresu analizy, projektowania i administrowania informatycznych systemów biznesowych. Student poznaje w praktyce specjalistyczne systemy zarządzania takich firm, jak: Oracle, SAS Institute oraz teorie systemów i zarządzania. Będzie potrafił budować hurtownie danych w specjalizowanych środowiskach projektowych. Zdobędzie szeroką wiedzę na temat zarządzania kosztami i efektywnością systemów.

Internetowe technologie multimedialne

Absolwent posiada gruntowną wiedzę z zakresu sieci komputerowych i szeroko rozumianych multimedialnych technik komputerowych.

Posiada umiejętność administrowania systemami operacyjnymi i sieciami komputerowymi, zna metody ochrony informacji w systemach komputerowych, mechanizmy zabezpieczeń, metody doboru systemowych składników zabezpieczeń i oceny ich efektywności. Umie programować aplikacje, portale i serwisy internetowe, projektować i programować stacjonarne i mobilne systemy multimedialne. Posiada praktyczną umiejętność cyfrowego przetwarzania i kodowania sygnałów. Zna nowoczesne rozwiązania w zakresie architektury sprzętu i oprogramowania systemów multimedialnych oraz technologii wytwarzania szeroko rozumianej grafiki komputerowej z metodami i narzędziami wizualizacji oraz tworzenia rzeczywistości wirtualnej.

Mobilne systemy komputerowe

Absolwent jest specjalistą z zakresu programowania, analizy i projektowania mobilnych systemów komputerowych.

Potrafi zaprojektować i zbudować aplikację desktopową, aplikację internetową, aplikację dla urządzenia mobilnego, jak również sterownik urządzenia. Umie posługiwać się zarówno wysokopoziomowymi językami programowania (C, C++, C#, JAVA), jak i językami niskiego poziomu (asembler) dla mikroprocesorów rodziny x86 oraz mikrokontrolerów. Zna metody symulacyjne, wspomagające proces wytwarzania oprogramowania i testowania systemów komputerowych. Posługuje się narzędziami do komputerowego wspomagania wytwarzania systemów komputerowych (CAD). Ma szeroką wiedzę w zakresie rozwoju technologii komputerowych, wirtualizacji systemów IT i protokołów wymiany danych. Potrafi projektować i wytwarzać oprogramowanie dla systemów scentralizowanych i rozproszonych (wielo-mikrokomputerowych). Poznaje techniki zapewniania bezpieczeństwa w systemach komputerowych, sieciach przemysłowych i sieciach teleinformatycznych.

Sieci teleinformatyczne

Absolwent tej specjalności jest specjalistą z zakresu systemów teleinformatycznych. W ramach specjalności będzie studiował przedmioty z grupy wspólnych modułów kształcenia oraz grup modułów wybieralnych. Absolwent posiada gruntowną wiedzę z zakresu sieci komputerowych, ze szczególnym uwzględnieniem sieci teleinformatycznych. Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi urządzeń sieciowych, administrowania systemami operacyjnymi Windows i Linux, projektowania i zarządzania w zakresie sieci bezprzewodowych i VoIP. Ponadto studenci uzyskują umiejętności w zakresie projektowania i implementacji oprogramowania systemów rozproszonych, z zastosowaniem współcześnie stosowanych technologii. Wiedza i umiejętności studentów obejmują również zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa sieci komputerowych i aplikacji internetowych.

Systemy informatyczne

Ścieżka kształcenia wiąże się ze szczegółowymi zagadnieniami projektowania, wytwarzania i eksploatacji systemów informatycznych.

W ramach niej absolwent zapoznaje się m.in. z komputerowym wsparciem wytwarzania oprogramowania, technologiami aplikacji internetowych i systemów webowych, projektowaniem bezpiecznego oprogramowania, oceną efektywności systemów informatycznych, pracą w zespołach projektowych wg nowoczesnych metodyk (m.in. AGILE, SCRUM, RUP, UP). Biegle programuje w językach strukturalnych, obiektowych i funkcyjnych. Modeluje struktury danych, a także funkcje i procesy w systemach informatycznych. Potrafi projektować relacyjne i obiektowe bazy danych, bazy NoSQL oraz rozwiązania usług chmury i Internetu Rzeczy. Projektuje złożone aplikacje użytkowe dla różnej klasy systemów informatycznych (klient-serwer, webowe, mobilne).

Analiza danych

Ścieżka kształcenia wiąże się z zagadnieniami przetwarzania dużych wolumenów danych (tzw. Big Data). W ramach tej ścieżki absolwent pozna technologie związane z pozyskiwaniem, składowaniem i przetwarzaniem dużych wolumenów danych (usługi chmury, hurtownie danych, bazy NoSQL, rozproszone przetwarzanie danych) oraz aspekty analityczne związane z szeroko pojętą analityką tych danych (m.in. metody uczenia maszynowego, metody eksploracji danych, analiza i wizualizacja danych oraz przetwarzanie języka naturalnego).

POTENCJALNE MIEJSCA PRACY:

POTENCJALNE MIEJSCA PRACY:

Zapoznaj się z naszymi laboratoriami:

Na studiach zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów i projektów. W zależności od przedmiotu, wykłady prowadzone są dla ograniczonej liczby studentów. Ćwiczenia, laboratoria i projekty prowadzone są w grupach maksymalnie 20-osobowych. Zróżnicowanie form zajęć umożliwia wszechstronne przekazanie wiedzy, jak również bezpośredni kontakt z prowadzącymi.