KRYPTOLOGIA I CYBERBEZPIECZEŃSTWO - STUDIA STACJONARNE I STOPNIA

Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej prowadzi inżynierskie trzy i pół letnie stacjonarne studia cywilne na kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Absolwenci uzyskują dyplom ukończenia studiów wyższych i tytuł zawodowy inżyniera.

Kryptologia i cyberbezpieczeństwo to przygotowanie do pracy w zespołach interdyscyplinarnych rozwiązujących zagadnienia związane z zarządzaniem ryzykiem, identyfikacją i prognozowaniem zagrożeń bezpieczeństwa informacji. Założeniem kierunku jest wykształcenie specjalistów w zakresie bezpieczeństwa informacji, przygotowanych do samodzielnego rozwiązywania problemów z zakresu projektowania, organizacji i eksploatacji systemów bezpieczeństwa informacji oraz bezpieczeństwa systemów informatycznych działających w różnych środowiskach.

cywilne stacjonarne studia inżynierskie (7 semestrów)

Student jednolitych studiów inżynierskich może wybrać jedną z czterech specjalności:

  • bezpieczeństwo informacyjne
  • bezpieczeństwo systemów informatycznych
  • cyberobrona
  • systemy kryptograficzne

Przedsięwzięciami służącymi ułatwieniu absolwentom startu zawodowego jest możliwość udziału w programach: Microsoft IT Academy, Microsoft Learn for Educators (Educational Institution program), Google (Career Readiness & Google Cloud Computing), PaloAlto Networks Cybersecurity Academy oraz CISCO Networking Academy. Programy te umożliwiają studentom i wykładowcom uzyskanie prestiżowych certyfikatów. Na zajęciach wykorzystywane są również materiały pomagające w przygotowaniu do uzyskania certyfikacji, m.in. IBM Rational.

Bezpieczeństwo informacyjne

Absolwent jest specjalistą z zakresu inżynierii oprogramowania, projektowania systemów informatycznych ze szczególnym uwzględnieniem metodyk i technologii zapewnienia bezpieczeństwa systemów informacji. Ma ogólną wiedzę z zakresu nauk matematycznych oraz inżynierii bezpieczeństwa, w tym z obszaru bezpieczeństwa systemów technicznych tworzących krytyczną infrastrukturę państwa. Posiada umiejętność wykorzystania metod ilościowych do oceny ryzyka w bezpieczeństwie informacji. Posiada wiedzę i umiejętności z zakresu budowy systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, systemów ochrony informacji, zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz metod skutecznego przeciwdziałania tym zagrożeniom. Poznaje również kierunki rozwoju technologii mobilnych i Internetu Rzeczy.

Bezpieczeństwo systemów informatycznych

Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki, szczególnie analizy, projektowania i zarządzania systemami teleinformatycznymi, a także wiedzę i umiejętności w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Absolwent uzyskuje wiedzę i umiejętności w zakresie diagnostyki i tolerowania uszkodzeń, projektowania i utrzymywania systemów zabezpieczeń i systemów zarządzania bezpieczeństwem informacji, stosowania technik dochodzeniowych i śledczych, typowych technik ataków oraz rozpoznawania podatności systemów informatycznych.

Cyberobrona

Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu informatyki, szczególnie sieci komputerowych, a także inżynierii bezpieczeństwa, w tym zwłaszcza z obszaru bezpieczeństwa systemów technicznych. Uzyskuje wiedzę i umiejętności w zakresie eksploracji sieci rozumianej jako wyszukiwanie i korelacja informacji o systemach teleinformatycznych oraz rozpoznawanie, badanie i identyfikacja zasobów sieci. Ponadto, poznaje charakterystykę i narzędzia ataków sieciowych oraz uzyskuje wiedzę i umiejętności w zakresie wykorzystywania różnorodnych zabezpieczeń teleinformatycznych. Posiada wiedzę i umiejętności w zakresie obsługi urządzeń sieciowych, administrowania systemami operacyjnymi Windows i Linux, projektowania i zarządzania bezpieczeństwem w sieciach bezprzewodowych. Nabywa również umiejętności w zakresie projektowania i implementacji oprogramowania systemów rozproszonych, z zastosowaniem współcześnie stosowanych technologii oraz organizowania obrony cyberprzestrzeni.

Systemy kryptograficzne

Absolwent posiada zaawansowaną wiedzę z zakresu informatyki, a także ogólną wiedzę z zakresu nauk matematycznych oraz inżynierii bezpieczeństwa, w tym z obszaru bezpieczeństwa systemów technicznych.

Posiada wiedzę i umiejętności z zakresu inżynierii systemów bezpieczeństwa, zarządzania bezpieczeństwem informacji, budowy systemów ochrony informacji, bezpieczeństwa systemów informatycznych wykorzystywania algorytmów kryptograficznych. Jest przygotowany do pracy w strukturach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa, w szczególności w zakresie efektywnego uczestniczenia w projektowaniu systemów bezpieczeństwa informacji oraz analizach i ocenach bezpieczeństwa i ryzyka.

POTENCJALNE MIEJSCA PRACY:

POTENCJALNE MIEJSCA PRACY:

Zapoznaj się z naszymi laboratoriami:

Na studiach zajęcia prowadzone są w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów i projektów. W zależności od przedmiotu, wykłady prowadzone są dla ograniczonej liczby studentów. Ćwiczenia, laboratoria i projekty prowadzone są w grupach maksymalnie 20-osobowych. Zróżnicowanie form zajęć umożliwia wszechstronne przekazanie wiedzy, jak również bezpośredni kontakt z prowadzącymi.