Startuje IV edycja konferencji „Filozofia w informatyce”

15 Listopad 2018

Już tylko tydzień pozostał do rozpoczęcia kolejnej, IV już edycji konferencji naukowej pt. „Filozofia w informatyce”. Jej temat przewodni to „Filozofia wobec podstaw i zastosowań informatyki”. Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Raymond Turner – znany brytyjski badacz, autor wydanej w 2018 roku książki pt. „Computational Artifacts. Towards a Philosophy of Computer Science”. Honorowym patronem wydarzenia jest prekursor filozoficznych badań nad informatyką w Polsce, prof. Witold Marciszewski.

IV edycja konferencji „Filozofia w informatyce” odbędzie się w 23 i 24 listopada w Warszawie. Pierwszego dnia obrady będą się toczyć w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej (s. 213). Drugiego dnia uczestnicy konferencji spotkają się w Gmachu Głównym Biblioteki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (s. 7a i 7b).

W dniu 23.11.2018  zaplanowano  12 referatów w języku polskim oraz 2 wykłady specjalne. Pierwszy z nich będzie poświęcony relacjom między informatyką i kognitywistyką, a wygłosi go dr hab. prof. IFiS PAN  Marcin Miłkowski. Drugi wykład przedstawi prof. dr hab. Cezary Zieliński z Politechniki Warszawskiej. Będzie on dotyczył robotyki, a także jej aktualnego i przewidywanego wpływu na procesy społeczne.

Drugi dzień obrad (24.12.2018) otworzy wykład prof. Raymonda Turnera pt. „Abstraction in Computer Science”. Po nim wystąpi dr hab. prof. WAT Andrzej Najgebauer, który zaprezentuje wykład poświęcony zastosowaniom sztucznej inteligencji, pt. „Artificial Inteliigence. Opportunities and Risks”. Po wykładach specjalnych przewidziano 6 referatów angielskojęzycznych, które przedstawią znani polscy uczeni z różnych ośrodków akademickich (m.in. prof. Paweł Polak i prof. Krzysztof Wójtowicz).

W dniu 23.11.2018, równolegle z obradami w Politechnice Warszawskiej,  prof. Raymond Turner  wygłosi specjalny wykład otwarty pt. „Philosophy of Computer Science”. Wykład odbędzie się w Gmachu Głównym Biblioteki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, w sali 217, o godzinie 14.

Szczegółowe informacje na temat konferencji można znaleźć na stronie internetowej:

Organizatorami  IV edycji konferencji „Filozofia w informatyce” są  Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz Wydział Cybernetyki, instytut Organizacji i Zarządzania Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie.
Celem dorocznych konferencji „Filozofia w informatyce” jest scalanie różnych, polskich i międzynarodowych  środowisk zajmujących się refleksją nad informatyką oraz stymulowanie rozwoju filozofii informatyki w Polsce. Organizatorzy konferencji zapraszają specjalistów z różnych dziedzin, pobudzając tym samym rozwój interdyscyplinarnych badań związanych z informatyką.

Kontakt medialny:
Marta Artman