Aplikacja podchorążych WCY ułatwia rekrutację do wojska

16.04.2021

Podchorążowie Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej opracowali mobilną aplikację Zostań Żołnierzem przyspieszającą proces rekrutacji do służby w Wojsku Polskim. Uruchomienie nowego narzędzia ogłosiło właśnie Ministerstwo Obrony Narodowej. W pracach uczestniczyli też informatycy z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Nad stworzeniem aplikacji pracowali podchorążowie WCY WAT w składzie: sierż. pchor. Michał Bryła, sierż. pchor. Rafał Huk, plut. pchor. Piotr Kostrzewski oraz sierż. pchor. rez. Wojciech Stankowski.

„Czasy współczesne nie pozostawiają nam wyboru: nowoczesna rekrutacja musi odbywać się z wykorzystaniem wszechobecnych dziś urządzeń mobilnych. Skoro więc chcemy, by system rekrutacji był efektywny, to i my, jako wojsko musimy takie nowoczesne narzędzia dostarczać” – mówi płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, adiunkt naukowo-dydaktyczny Wydziału Cybernetyki WAT.

To też najlepszy sposób na dotarcie do młodych ludzi, którzy w obecnych czasach praktycznie nie rozstają się z telefonami. „Ważnym kryterium było zapewnienie dostępu dla użytkowników wszystkich smartfonów, zarówno tych z systemem Android jak i iOS” – podkreśla sierż. pchor. Rafał Huk. Zaznacza, że opracowanie aplikacji wymagało ze strony podchorążych dużego zaangażowania. Często w związku z licznymi zajęciami na studiach pracowali w późnych godzinach nocnych. „Największym wyzwaniem było opracowanie tej aplikacji na dwie platformy w dość krótkim czasie. Dziś uważamy, że udało się stworzyć narzędzie, które wspiera użytkownika w całym procesie naboru – od momentu rejestracji, aż do otrzymania powiadomienia o terminie stawienia się w Wojskowym Centrum Rekrutacyjnym. Aplikacja jest na wyciągnięcie ręki, nie wymaga ciągłego logowania, ma przyjemny interfejs. A w wolnym czasie użytkownik może skorzystać z zakładki, w której na bieżąco są publikowane wiadomości ze świata wojska” – dodaje sierż. pchor. Huk.

Aplikacja Zostań Żołnierzem dostępna jest na platformach Google Play oraz AppStore. Osoby, które z niej skorzystają, szybciej niż dotychczas otrzymają kartę powołania na szkolenie podstawowe w wojskach operacyjnych i w wojskach obrony terytorialnej. Należy założyć konto i przesłać wymagane dane. Następnie kandydat na żołnierza otrzyma zwrotną informację o terminie wizyty w Wojskowym Centrum Rekrutacji, w ramach której odbędzie rozmowę kwalifikacyjną, rozmowę z psychologiem oraz podda się badaniom lekarskim. Informacje te przyszły rekrut otrzyma w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia wniosku poprzez aplikację.  Po otrzymaniu pozytywnych wyników badań i opinii, kandydat na żołnierza otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe.

Więcej informacji dostępnych na stronie Wojskowej Akademii Technicznej.