Dwa zespoły z WCY w czołówce podczas hackathonu CryptoBrawl

05.11.2021

Konkurs to przede wszystkim miejsce do naukowej zabawy i przyjrzenia się, na ile nowoczesne techniki analizy danych mogą przydać się w codziennym życiu. Tegoroczna edycja poświęcona była kryptowalutom, w które w ostatnich dwóch latach zainwestowało wiele osób na całym świecie. Celem Hackathonu jest podniesienie świadomości społecznej w zakresie kształtowania się kursów kryptowalut oraz oceny ryzyka związanego z inwestowaniem w nie.

Hackathon odbył się w dniach 18-29 października 2021 roku. Konkurs podzielony był na dwie tury:

1. Runda wstępna: od godz. 0:00 dnia 18 października do godz. 23:59 dnia 22 października 2021 roku.
2. Runda finałowa: od godz. 0:00 w dniu 25 października do godz. 23:59 w dniu 29 października 2021 r.

W każdej rundzie zespoły miały za zadanie zarządzać wirtualnymi pieniędzmi (określonymi jako kwota w USD) poprzez inwestowanie w dwie kryptowaluty Bitcoin i Ethereum, z wykorzystaniem systemu transakcyjnego konkursu, w celu osiągnięcia najwyższej wartości swojego portfela, wyrażonej w USD, na dzień zamknięcia każdej rundy konkursu, do której zostały dopuszczone. Do rundy finałowej zakwalifikowały się zespoły z najwyższą wartością portfela na koniec rundy wstępnej.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że dwa zespoły z Wydziału Cybernetyki zajęły odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce – Grzegorz Koperwas, Kamil Kowalczyk i Tomasz Barnaś z zespołu „Bank Busters” (Politechnika Śląska i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu) z dorobkiem 3 681 585,15 USD

II miejsce - Szymon Gruszczyński (Wojskowa Akademia Techniczna), Kinga Arendarska (Wojskowa Akademia Techniczna) i Radosław Madajczak (Szkoła Główna Handlowa) z zespołu „CryptoTeam”  z dorobkiem 2 953 148,09 USD

III miejsce – Jakub Grątkiewicz, Michał Mojkowski i Józef Wesołowski z zespołu „WCY19WAT” (Wojskowa Akademia Techniczna) z dorobkiem 2 792 419,60 USD

Opiekunem obu zespołów z naszego wydziału był płk dr inż. Rafał Kasprzyk, zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki, który na temat podjętych w hackathonie zagadnień powiedział: "Problematyka rozproszonych rejestrów, służących do gromadzenia, przechowywania i przesyłania danych (w tym na temat różnego rodzaju zdarzeń np. transakcjach) jest obszarem bardzo aktualnym i dynamicznie rozwijającym się właśnie za sprawą technologii łańcucha bloków. Zasady działania łańcucha bloków (ang. BlockChain) oraz powstające narzędzia są niezwykle ciekawe z punktu widzenia badawczego jak również coraz częściej biznesowego. Na całym świecie powstają, niemalże jak przysłowiowe grzyby po deszczu, liczne startup’y prześcigające się w pomysłach na spieniężenie potencjału łańcucha bloków, który jak się już okazało jest olbrzymi nie tylko dzięki perspektywie rozliczeń finansowych z wykorzystaniem kryptowalut ale również możliwości zawierania inteligentnych kontraktów (ang. Smart Contracts).

Studenci i podchorążowie Wydziału Cybernetyki startując w konkursie organizowanym przez IBM podjęli wyzwanie bardzo istotne z technologicznego punktu widzenia, a do tego złożone. Zaproponowane przez nich rozwiązania spotkały się z uznaniem komisji konkursowej, czego dowodem jest zajęcie drugiego i trzeciego miejsca. Kolejny sukces studentów i podchorążych z Wydziału Cybernetyki to potwierdzenie wysokiego poziomu kształcenia, a przede wszystkim wiedzy i umiejętności praktycznych naszych studentów i podchorążych."

Serdecznie gratulujemy laureatom!

Organizatorem hackatonu jest IBM Polska sp. z o.o., a partnerem naukowym Uniwersytet Warszawski.

Więcej: https://www.cryptobrawl.pl/index.html