Konferencja Defence24 Day

23.05.2022

BotTROP – system wykrywania botów w sieci korporacyjnej wykorzystywany do walki z cyberzagrożeniami, opracowany w ramach rozprawy doktorskiej na Wydziale Cybernetyki oraz system informatyczny wsparcia rozwoju zdolności oraz identyfikacji potrzeb operacyjnych Sił Zbrojnych RP, to jedne z rozwiązań, które zostaną zaprezentowane podczas Defence24 Day. Konferencja rozpoczyna się już 24 maja w Warszawie i potrwa dwa dni.  poświęcona aspektom polityki bezpieczeństwa i obronnej oraz sektora zbrojeniowego rozpocznie się już 24 maja w Warszawie.

BotTROP jest innowacyjnym narzędziem wykorzystującym sztuczną inteligencję do walki z cyberzagrożeniami. W tym celu gromadzi ruch sieciowy, który następnie jest analizowany pod kątem identyfikacji urządzeń zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem. Ponadto możliwość graficznej prezentacji wyników umożliwia wykrywanie zagrożeń w trybie on-line, w szczególności na potrzeby Security Operations Center (SOC).
Narzędzie wyszukuje znamiona aktywności synchronicznej w ruchu sieciowym na styku sieci lokalnej z Internetem. Z uwagi na fakt, że aktywność synchroniczna występuje nie tylko w fazie ataku, lecz także w fazie botnetu oraz zarządzania nim, BotTROP pozwala zwalczać cyberzagrożenia jeszcze przed pierwszym atakiem, dając tym samym administratorom możliwość działania proaktywnego.

System informatyczny wsparcia rozwoju zdolności oraz identyfikacji potrzeb operacyjnych Sił Zbrojnych RP to zestaw narzędzi informatycznych do prowadzenia gier strategicznych w obszarze planowania obronnego. Dla zadanych scenariuszy ataku na Polskę wraz z określeniem typu działań i warunków terenowych można wyznaczyć strukturę ugrupowania wraz z wyposażeniem, które może odpowiednio zareagować na działania przeciwnika, określając potencjalne straty stron konfliktu oraz koszty pozyskania i utrzymania takiego ugrupowania. W zestawie znajduje się narzędzie do harmonogramowania wydatków budżetowych w celu realizacji zadań MON w określonym horyzoncie czasowym.

Tegoroczna edycja Defence24 Day została podzielona na trzy bloki tematyczne: OBRONA – PRZEMYSŁ – ODPORNOŚĆ. Towarzyszy jej wystawa szeroko pojętego sprzętu wojskowego, gdzie będzie można zapoznać się m.in. z systemem BotTROP i systemem informatycznym wsparcia rozwoju zdolności oraz identyfikacji potrzeb operacyjnych Sił Zbrojnych RP.
Jednymi z prelegentów będą płk dr inż. Mariusz Chmielewski - Zastępca Dowódcy Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni i adiunkt na Wydziale Cybernetyki.