O kobietach-żołnierzach z WCY WAT

08.03.2023

O przyjęcie na Wydział Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej ubiega się z roku na roku coraz więcej kobiet. Najchętniej wybieranym przez panie kierunkiem jest kryptologia i cyberbezpieczeństwo. Dlaczego zdominowana niegdyś przez mężczyzn uczelnia cieszy się coraz większym powodzeniem wśród pań?

Najlepsza wojskowa uczelnia w kraju nie ma długiej historii biorąc pod uwagę rekrutację kobiet na studia. Gdy odwołamy się do roku 1951 r., kiedy Wojskowa Akademia Techniczna rozpoczynała działalność, zobaczymy, że profil uczelni nawiązywał do wzorców radzieckich akademii wojskowych, w których nie było miejsca dla dziewcząt. Wówczas 631 podchorążych w dwunastu specjalnościach rozpoczęło pierwszy rok studiów.

Tak Akademia funkcjonowała przez pół wieku, do czasu, aż została przekształcona w uczelnię cywilno-wojskową. Zapoczątkowało to falę zmian. Najistotniejszą z nich był fakt, że w rekrutacji mogły startować również panie. W 1999 roku 60 kandydatek ubiegało się o miejsce na uczelni. Na pierwszy rok, po raz pierwszy w historii Akademii, przyjęto czternaście dziewcząt.

Jaka powinna być kobieta w wojsku? Przede wszystkim powinna być optymistką. Odpowiednie postrzeganie otaczającej rzeczywistości to podstawa, szczególnie w wojsku. Dyscyplina, wykonywanie rozkazów i twarde stąpanie po ziemi, pewność siebie, ambicja oraz stanowczość to cechy, które kształtują kobiece charaktery na mocniejsze niż były kiedyś. Równouprawnienie pozwoliło zapomnieć o takich pytaniach jak długość spódnicy, obcasy w butach, kostiumy na basen, długość włosów, możliwość noszenia kolczyków, makijaż. Dzisiaj nikogo nie dziwi już obecność kobiet-żołnierzy w WAT. Panie, które służą w wojsku są na co dzień zwykłymi żołnierzami. Na równi z mężczyznami wykonują rozkazy, uczą się wojskowej musztry, biegają rano na porannej zaprawie, ćwiczą na poligonie w maskach gazowych, z często ubrudzonymi błotem twarzami po zajęciach taktycznych. Każda z pań-żołnierzy jest niezwykle ambitna i wytrwała w dążeniu do opanowania żołnierskiego rzemiosła. Ich celem jest zostać absolwentką Wojskowej Akademii Technicznej w stopniu oficerskim i tym samym rozpocząć karierę w zawodowej służbie wojskowej.

Z badań wynika, że kobiety bardzo dobrze sprawdzają się w służbie wojskowej, dlatego władze uczelni cieszy fakt, że liczba kandydatek na studia wciąż rośnie. W 2023 roku - 55 lat od powstania Wydziału Cybernetyki  na studiach wojskowych na kierunku kryptologia i cyberbezpieczeństwo mamy kilkadziesiąt kobiet. Absolwentki uczelni zasilają szeregi wojska w agendach NATO. Wiele, kontynuując służbę, rozwija się naukowo a także prowadzi zajęcia dydaktyczne. Mamy nadzieję, że za przykładem gen. Wiolety Gorzkowskiej - pierwszej kobiety w historii Straży Granicznej, która otrzymała awans generalski - po stopnie generalskie sięgną także absolwentki WAT.

Z okazji Dnia Kobiet, życzymy wszystkim Paniom wytrwałości w dążeniu do celu, uśmiechu na co dzień, optymizmu oraz wszelkiej pomyślności w każdej dziedzinie.