Pracownicy Wydziału Cybernetyki w gronie prelegentów na uroczystości inauguracji Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa

20.11.2020

Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa to instytucja podlegająca bezpośrednio Ministrowi Obrony Narodowej. Głównym zadaniem Centrum jest przygotowanie kadr w zakresie cyberbezpieczeństwa, kryptologii i IT pod budowane Wojska Obrony Cyberprzestrzeni. Zadanie to ma być zrealizowane do 2022 r. Utworzenie Centrum stanowi element programu MON – Cyber.mil.pl, którego celem jest zwiększenie bezpieczeństwa państwa i obywateli w cyberprzestrzeni. Szkolenia żołnierzy rozpoczęły się już na początku listopada. Odbywają się na terenie Wojskowej Akademii Technicznej oraz w Wałczu, gdzie stacjonuje 100 Batalion Łączności.

W uroczystości wziął udział rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak. Z uwagi na ograniczenia związane z COVID-19 inauguracja ECSC odbyła się w formule hybrydowej. Cześć osób, w tym rektor-komendant WAT, dyrektor ECSC Paweł Dziuba i dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni gen. bryg. Karol Molenda uczestniczyli osobiście w Wojskowej Akademii Technicznej. Szef MON Mariusz Błaszczak oraz pozostali uczestnicy, w tym rektorzy innych uczelni wojskowych, łączyli się w trybie on-line.

Uroczystość inauguracji Eksperckiego Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa zakończyły prezentacje ekspertów dotyczące szeroko pojętych kwestii cyberprzestrzeni. W gronie prelegentów znaleźli się pracownicy Wydziału Cybernetyki WAT – ppłk dr inż. Rafał Kasprzyk z Instytutu Systemów Informatycznych oraz mjr mgr inż. Krzysztof Mańk z Laboratorium Badawczego Kryptologii. Wystąpiene ppłk. Rafała Kasprzyka dotyczyło "Inteligentych" maszyn - budowy, zastosowania, największych wyzwań. Mjr Krzysztof Mańk przedstawił "Postkwantowe konsekwencje w kryptologii".

Więcej informacji na stronie Wojskowej Akademii Technicznej.

Film z uroczystości dostępny pod adresem: https://youtu.be/r5VkX8ob3Yc