Programiści z WCY WAT i NCBC nagrodzeni za aplikację wykrywającą ogniska COVID-19

08.04.2020

Programiści z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej i Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni zdobyli drugie miejsce w konkursie HackYeah za stworzenie aplikacji, która pomaga wykrywać ogniska COVID-19.

Podczas hackathonu grupa wojskowych programistów z WCY WAT i NCBC pracowała nad aplikacją Health Environment for Living in Pandemia (H.E.L.P.) Jej celem jest ułatwienie wyszukiwania osób zakażonych koronawirusem i ostrzeganie użytkowników smartfonów przed niebezpieczeństwem COVID-19. H.E.L.P. została  opracowana już wcześniej. Podczas trwania HackYeah autorzy dodatkowo ją zmodernizowali: rozwinięto moduł analityczny aplikacji i poprawiono jej wygląd.

HackYeah to największy stacjonarny maraton programowania w Europie, odbył się w dniach od 3 do 5 kwietnia br. Wydarzenie z uwagi na epidemię koronawirusa zostało przeprowadzone  w trybie online. HackYeah był otwarty dla wszystkich ekspertów związanych z dziedziną cyberbezpieczeństwa: programistów, grafików i menedżerów produktu. Ich zadaniem było opracowanie rozwiązania, które przyczyniłoby się do walki z epidemią koronawirusa. Mieli na to  jedynie 40 godzin.  Rywalizacja przebiegała w pięciu kategoriach: bezpieczeństwo w czasach epidemii; biznes, nauka, technologia podczas kryzysu; handel internetowy i logistyka; edukacja i rozrywka oraz w kategorii ogólnej tzw. freestyle. Do finału przeszło pięć drużyn z każdej kategorii. Ich zadaniem było zaprezentowanie projektu jury i odpowiedzenie na pytania ze strony sędziów.

Najlepsi zostali nagrodzeni. Przyznano nagrody główne w wysokości 10 tysięcy złotych oraz dwa wyróżnienia w wysokości pięciu tysięcy złotych. Wśród wyróżnionych znalazł się zespół reprezentujący NCBC i WAT. Grupa CyberHussars, którą tworzyli programiści WCY WAT i NCBC  zajęła drugie miejsce w kategorii SECURITY IN TIMES OF THE PANDEMIC pokonując tym samym ponad 100 innych zespołów rywalizujących w całym hackathonie.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi i bardzo, bardzo zmęczeni. To było ponad 40 godzin intensywnej pracy” – mówi płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dziekana Wydziału Cybernetyki WAT, współtwórca aplikacji. „Nasza aplikacja może także wspierać przyspieszenie uruchomienia gospodarki po zakończeniu pandemii” – podkreśla płk Chmielewski.

„Stworzyliśmy aplikację, która pozwala na wykrywanie ognisk COVID-19 i ostrzeganie użytkowników przed potencjalnym niebezpieczeństwem oraz informuje o wejściu w kontakt z osobą, która była zarażona” – dodaje kpt. Dawid Bugajewski z Centrum Projektów Informatycznych (to jednostka podporządkowana NCBC). Aplikacja na razie nie trafi do użytkowników. Jak każdy tego typu produkt, musi przejść wszystkie konieczne testy poprawnego działania na urządzeniach końcowych oraz właściwe zabezpieczenie udostępniania danych.

Aplikacja H.E.L.P. został również zgłoszona do konkursu #BuildforCOVID19 Global online Hackathon, do którego łącznie  przystąpiło ponad 18 tys. osób oraz zgłoszono ok. 1500 projektów z całego świata. Wyniki rywalizacji poznamy 10 kwietnia 2020 r.

Anna Ambroziak
fot. NCBC