Studenci WCY na podium NATO TIDE Hackathon 2020

27.02.2020

Zespół studentów z Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej zajął trzecie miejsce w NATO TIDE Hackathon 2020 - jednym z najważniejszych na świecie konkursów projektowo-programistycznych. Rywalizacja, w której łącznie uczestniczyło 20 zespołów z kilkunastu krajów NATO, trwała od 17 do 21 lutego w Monachium w Niemczech. Konkurs zorganizowało Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji NATO (ACT).

W konkursie udział wzięły zespoły z instytucji wojskowych, środowisk akademickich oraz firm komercyjnych. Zwyciężył polski zespół z Centrum Projektów Informatycznych, jednostki podległej Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Tegoroczna edycja dotyczyła prężnie rozwijającej się dziedziny uczenia maszynowego oraz możliwości jego zastosowania w aspektach militarnych. Zespoły rywalizowały w trzech kategoriach: przewidywania kryzysów, analizy przekazów audio i video w celu dynamicznej zmiany klauzuli tajności informacji oraz wydobycia danych z dokumentów.

Zespół WAT startował w konkurencji dotyczącej analizy przekazów audio i wideo w celu dynamicznej zmiany klauzuli tajności informacji. Naszą drużynę reprezentowali: sierż. pchor. inż. Michał Bryła, sierż. pchor. inż. Rafał Huk oraz kpr. pchor. inż. Piotr Kostrzewski. Opiekunami naukowymi projektu byli płk dr inż. Mariusz Chmielewski oraz kpt. mgr inż. Marcin Kukiełka. Zespół z Wydziału Cybernetyki WAT zaprezentował narzędzie VTCM – Voice Tool for Classification Management. Zadaniem konkursowym było wykonanie prototypu narzędzia, które pozwoli na dynamiczną zmianę klauzuli tajności w czasie rzeczywistym podczas prowadzenia rozmowy, po wypowiedzeniu słów kluczowych. Dodatkowym zadaniem było wykonywanie szyfrowania przesyłanych danych oraz wykorzystanie wybranych standardów STANAG. Za priorytet podchorążowie przyjęli możliwość wdrożenia rozwiązania w istniejące elementy systemu komunikacyjnego NATO, dlatego niezbędnym elementem narzędzia okazało się funkcjonowanie bez połączenia z sieciami zewnętrznymi, takimi jak Internet.

Oceniając prezentowane projekty komisja brała pod uwagę: postęp w realizowaniu zadania, zastosowane technologie, dokładność rozpoznawania słów kluczowych. Wszystkie te elementy były weryfikowane podczas codziennych rozmów z sędziami. Ostatnim etapem była prezentacja zbudowanego rozwiązania przed wszystkimi uczestnikami. Jako jeden z nielicznych zespołów, nasz zespół zaprezentował funkcjonowanie aplikacji na prostym komunikatorze głosowym.

Uczestnicy tegorocznej edycji konkursu TIDE Hackathon 2020 wysłuchali też interesujących wykładów na temat sztucznej inteligencji, robotyki i projektowania systemów informatycznych na potrzeby militarne. Przedstawiono też najnowsze rozwiązania wdrażane przez firmę IBM, w siedzibie której odbył się konkurs.

Zwycięskie zespoły wezmą udział w pracach NATO TIDE Sprint w Sztokholmie.

red. Anna Ambroziak
fot. Wydział Cybernetyki WAT