Studenci WCY wygrywają hackathon

27.06.2022

Konkurs odbył się podczas Forum Wizja Rozwoju w dniach 20-21.06.2022 r. Tematem przewodnim było "Bezpieczeństwo w sieci". Konkurs miał na celu opracowanie, przy użyciu dowolnych narzędzi, rozwiązania związanego z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem. Istotnym elementem w kwestii oceny było nie tylko zaimplementowanie rozwiązania w czasie trwania konkursu, ale również przedstawienie jego potencjału rozwojowego, biznesowego i społecznego, a także możliwość wdrożenia projektu.

W wydarzeniu wzięło udział 11 zespołów. Zespół Cyber Hedgehogs w składzie: sierż. pchor. Jakub Grątkiewicz, sierż. pchor. Tobiasz Waszkowiak, sierż. pchor. Patryk Piątek, plut. pchor. Adam Suwała zaprezentował projekt w postaci rozszerzenia przeglądarki zwiększającego bezpieczeństwo w sieci dla dzieci oraz poszerzającego kontrolę rodziców nad dostępnymi treściami z perspektywą rozwoju oprogramowania o inteligentne rozpoznawanie hejtu za pomocą algorytmów uczenia maszynowego. Pomysł ten zyskał największe uznanie jury, które postanowiło przyznać drużynie główną nagrodę.

Ponadto wyróżniony został zespół The Flowers w składzie: st. kpr. pchor. Piotr Targowski, kpr. pchor. Bartłomiej Szykuła, st. szer. pchor. Jakub Walczak, st. szer. pchor. Filip Szpręgiel za aplikację webową, która realizowała zapobieganie atakom phishingowych poprzez identyfikację stron potencjalnie niebezpiecznych.

Mentorem zwycięskiego zespołu był płk dr inż. Rafał Kasprzyk, zastępca dziekana WCY, który bardzo chwali studentów: "Podchorążowie Wydziału Cybernetyki WAT potwierdzili, że nie zwalniają tempa i chcą być obecni na wszystkich dużych konkursach technologicznych. Każdy taki konkurs to wyzwanie z jednej strony analityczne, a z drugiej techniczne. Kombinacja zdolności analityczno-technicznych pozwala zwyciężać nie tylko w konkursach, ale również w rzeczywistych operacjach w cyberprzestrzeni. Wygrana naszych podchorążych bardzo mnie cieszy właśnie z tego powodu, że każdy wygrany konkurs to dobry prognostyk jeśli chodzi o jakość realizowanych zadań w późniejszej służbie na rzecz Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni.  Rozwiązanie, które zaproponowali podchorążowie odpowiada na bieżące potrzeby i potwierdza ogromną kreatywność studentów Wydziału Cybernetyki. Zwycięstwo zespołu podchorążych sprawiło mi jednoczenie osobistą satysfakcję, ponieważ lider zwycięskiego zespołu studiuje pod moją opieką w trybie indywidualnym. Trzymam kciuki za kolejne sukcesy."

Serdecznie gratulujemy!

por. Marcin Bełdyga