Studentka V roku Wydziału Cybernetyki bohaterką cyklu o Młodych InnoWATorach

17.02.2023

Studentka Wojskowej Akademii Technicznej, inż. Weronika Buras z Wydziału Cybernetyki, pracuje nad podniesieniem poziomu bezpieczeństwa systemów informatycznych. Na potrzeby Swojej pracy dyplomowej zaprojektowała i stworzyła narzędzie wspomagające migrację systemów informatycznych w myśl zasady Zero Trust Architecture.

„Najprościej mówiąc, chodzi o to, aby nie ufać nikomu i traktować każdego użytkownika, nawet pochodzącego z wewnątrz sieci, jako potencjalne zagrożenie. To samo dotyczy zasobów takich jak np. aplikacje czy urządzenia sieciowe. Wtedy każde żądanie, niezależnie od tego, skąd pochodzi i czego dotyczy, będzie poddawane weryfikacji. Dopiero po uwierzytelnieniu, czyli sprawdzeniu i potwierdzeniu tożsamości, dostęp zostaje udzielony. Proces autoryzacji powinien być przeprowadzony za każdym razem, kiedy użytkownik zażąda dostępu do danego zasobu. Dzięki kontroli bezpieczeństwa można w czasie rzeczywistym monitorować, w jaki sposób dane są wykorzystywane i rozpowszechniane. Jest to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które chcą znacznie podnieść stopień zabezpieczeń związanych z dostępem do swoich zasobów, zwłaszcza do tych zawierających wrażliwe dane.” - w taki sposób rzeczoną zasadę Zero Trust wyjaśnia Pani Weronika.

Temat pracy dyplomowej wynika z faktu, iż inż. Weronika Buras na co dzień łączy studiowanie na kierunku Kryptologia i cyberbezpieczeństwo z pracą analityczki podatności systemów informatycznych w firmie Comarch. Warto w tym miejscu wspomnieć, że Pani Weronika pełni też funkcję Cyfrowego Ambasadora Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Twierdzi, że jest to możliwe dzięki indywidualnemu tokowi studiów na Wydziale Cybernetyki, dzięki któremu może rozwijać Swoje umiejętności dokładnie w tym kierunku, który Ją pasjonuje. Pani Weronika podkreśla również, że przy wyborze uczelni wyższej, szukałam studiów pasujących do Jej zainteresowań. Okazało się wówczas, że Wojskowa Akademia Techniczna, jako jedyna uczelnia w Polsce, miała kierunki związane z cyberbezpieczeństwem. 

Studentka naszego Wydziału jest również laureatką programu stypendialnego Nowe technologie dla dziewczyn Intela i Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, który poza wsparciem finansowym oferuje program mentorski. Kolejnym dużym sukcesem Pani Weroniki jest dostanie się do 6. edycji Women in Tech Camp 2022 – obozu dla najzdolniejszych studentek kierunków informatycznych. To jednak nie jedyne aktywności Pani Weroniki, jest Ona także przewodniczącą Koła Cyber Security funkcjonującego na Wydziale Cybernetyki. Dzięki opiekunowi koła dr. inż. Zbigniewowi Świerczyńskiemu oraz dr. inż. Łukaszowi Strzeleckiemu, razem z kolegami: sierż. pchor. Łukaszem Czerniszewskim, Cezarym Bąkiem i Filipem Andrejczykiem, wzięła udział w Cyber Expert Game 2022. Walkę na cyfrowym poligonie realizowaną w trakcie tychże zawodów Pani Weronika bardzo miło wspomina.

Zachęcamy do lektury całego artykułu przedstawiającego jakże ciekawą sylwetkę inż. Weroniki Buras na stronie internetowej promocja.wat.edu.pl.

Należy dodać, że ww. artykuł powstał w ramach cyklu #młodziinnoWATorzy, w którym prezentowane są projekty, prace naukowe i dyplomowe, nowoczesne rozwiązania ambitnych studentów Wojskowej Akademii Technicznej.

 

fot. Katarzyna Puciłowska