Studentka Wydziału Cybernetyki w audycji Radiowej 4.

13.03.2023

Cyberprzestępcy nie śpią, cały czas zaskakują świat nowoczesnych technologii sposobami na obejście zabezpieczeń. Są jednak tacy, którzy pracują, by wyprzedzić ich włamania i ataki. Wśród nich jest inż. Weronika Buras – studentka Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej, która zamyka "nieszczelne drzwi" systemów.

44 procent badanych wskazało, że w zeszłym roku największe zagrożenie dla ich działalności miały ataki złośliwego oprogramowania, awarie, przerwy w działaniu IT oraz naruszenia bezpieczeństwa danych. Wszystko to miało miejsce mimo znacznego zwiększania budżetów na cyberbezpieczeństwo.

Pomysłowość hakerów

- Mnie wciąż cyberataki zaskakują. Śledzę różnego rodzaju informacje na ten temat, cały czas analizuję je. Widzę, jak ktoś dotarł do systemu, obszedł zabezpieczenia, to myślę: "wow, ale miał pomysł albo szczęście". Tych ataków jest naprawdę dużo - mówi inż. Weronika Buras. - Mnie zaskakują pomysły hakerów, czasem jestem pełna podziwu dla pomysłów, na jakie wpadli - dodaje.

Cyberprzestępcy bywają bardzo kreatywni, jednak dziś nawet ChatGPT może napisać maila phishingowego. - Hakerzy mogą rozsyłać szkodliwe oprogramowanie albo nawet wejść do jakiejś organizacji i podpiąć swojego pendrive'a - ostrzega Weronika. - Zdarzało się, że ludzie chcieli pobrać jakiś program, a w wynikach Google'a pod pierwszym linkiem było podmienione oprogramowanie.

Weronika Buras zdradza, że dziś nie jest łatwo dotrzeć do nadawców hakerskich maili czy autorów włamań. Jest mnóstwo sposobów, by ukryć się w sieci, być anonimowym.

- Dziś nie można powiedzieć jednoznacznie, że najczęściej ofiarami cyberprzestępców są instytucje bankowe, finansowe - mówi ekspertka. - Wszystko może się okazać łakomym kąskiem. To mogą być finanse, ale też dane bankowe, dane personalne czy np. historie chorób. Mamy też kamery w domach, są one też w sklepach - one często są słabo zabezpieczone. Nawet odkurzacze bezprzewodowe mapują nasze mieszkania - dodaje.

Ofiarą hakera może zostać każdy z nas. Weronika Buras podkreśla, że jako użytkowniczka internetu bardzo ostrożnie przekazuje swoje dane, zawsze myśli co i gdzie wpisuje, co klika i co pobiera na swoje urządzenia.

Kim jest pentester?

Weronika studiuje na Wydziale Cybernetyki WAT, ale też pracuje jako pentester, czyli etyczny haker. W swojej pracy codziennie próbuje włamać się do jakiegoś systemu. Jeśli jej się to uda, to wyjaśnia, jak to zrobiła, a odkryte przez nią wejście jest zabezpieczane.

- Staram się być krok przed hakerem - przyznaje. - Wiem, jakie miejsca w systemie mogą być bardziej wrażliwe, gdzie może uda mi się wejść. Próbuję to zrobić na mnóstwo sposobów - dodaje.

Weronika Buras jest też autorką narzędzia, które wspomaga migracje systemów informatycznych. - To brzmi poważnie, ale jest to po prostu aplikacja webowa, którą możemy sobie otworzyć w naszych telefonach czy w naszych laptopach i przejść przez migrację systemów - wyjaśnia. - Ona prowadzi pracownika, menadżera czy kierownika za rękę przez szereg kroków.

Dużym sukcesem Weroniki jest też dostanie się do 6. edycji Women in Tech Camp 2022 - obozu dla najzdolniejszych studentek kierunków informatycznych. - To było niesamowite przeżycie. W obozie brało udział prawie 200 dziewczyn, głównie związanych z technologiami informatycznymi. To bardzo inspirujące osoby - wspomina. - Spotkałam wielu mentorów i mentorek. Brałam udział w warsztatach szkoleniowych z umiejętności technicznych i miękkich. Świat i technologie zmieniają się niesamowicie szybko, trzeba cały czas nadrabiać zaległości - dodaje.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji: https://www.polskieradio.pl/10/5366/artykul/3131843,pentester-jak-byc-o-krok-przed-cyberprzestepca

Źródło: Polskie Radio Czwórka