Sukces dwóch naszych drużyn w konkursie Cyber 9/12 Student Challenge

24.04.2017

W dniach 20-21.04.2017 w Genewie po raz trzeci odbyły się finały międzynarodowego konkursu Cyber 9/12 Student Challenge, w których uczestniczyli doktoranci i studenci Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej pod opieką dwóch mentorów z Instytutu Systemów Informatycznych: mjr. dr. inż. Mariusza Chmielewskiego i mjr. dr. inż. Rafała Kasprzyka. Konkurs Cyber 9/12 jest corocznym ogólnoświatowym przedsięwzięciem, polegającym na opracowaniu autorskich rozwiązań z zakresu zarzadzania kryzysowego, a w szczególności polega na analizie i opracowaniu rekomendacji i polityki bezpieczeństwa, w reakcji na hipotetyczny scenariusz zagrożenia cyberprzestrzeni. Konkurs organizowany jest przez Atlantic Council oraz Geneva Centre for Security Policy (GCSP), gdzie co roku uczestniczą elitarne cywilne i wojskowe uczelnie wyższe.

W tym roku 27 zakwalifikowanych zespołów reprezentowało następujące uczelnie:

 • Air Force Cyber College
 • TU Delft
 • Geneva School Of Diplomacy
 • University of Jyväskylä - Jyväskylän yliopisto
 • Karlstads universitet
 • Helsinki Metropolia University of Applied Sciences
 • Military University of Technology
 • NTNU - Norwegian University of Science and Technology
 • Royal Holloway, University of London
 • Stockholm University
 • Tallinn University of Technology International
 • West Point - The U.S. Military Academy
 • The Graduate Institute Geneva
 • United States Naval Academy
 • University of Glasgow
 • Université de Lausanne
 • University of Oxford
 • Yenching Academy of Peking University.

Nasze zespoły jako jedyne zespoły reprezentowały uczelnie polskie. Po pierwszym dniu zmagań do półfinałów i grona najlepszych 15 drużyn dostały się dwa nasze zespoły Zombie oraz Cyber Cadets. Byliśmy jedyna uczelnią, której uczestniczące zespoły w komplecie weszły do półfinałów. Ocenie podlegały 3 elementy: pisemna analiza sytuacji kryzysowej (Written Policy Brief), dokument decyzyjny (Decision Document) oraz prezentacja i dyskusja z sędziami (Oral Policy Brief). Kwalifikacja do kolejnego etapu (wybór 4 finałowych drużyn z 15 zakwalifikowanych do półfinału) wymagała przygotowania kolejnych dokumentów na podstawie zaktualizowanego przez organizatorów scenariusza rozwoju sytuacji (eskalacji zagrożenia). Nasze zespoły na przygotowanie kolejnej wersji dokumentu decyzyjnego oraz prezentacji otrzymały czas do 7.00 dnia następnego. Pomimo nieprzespanej nocy i olbrzymiego zmęczenia prezentacje naszych zespołów spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem i komentarzami szczególnie za kreatywność rozwiązań, zaawansowaną wiedzę techniczną w zakresie zabezpieczeń teleinformatycznych oraz wiedzę na temat możliwości wykorzystania zdolności cybernetycznych Sił Zbrojnych. Do ścisłych finałów zakwalifikowały się cztery zespoły ze Szwajcarii, Szwecji, Finlandii oraz Wielkiej Brytanii prezentujące wielowymiarowe podejście do reagowania na cyberzagrożenie uwzględniające kwestie uwarunkowań politycznych, ekonomicznych i prawnych na poziomie Unii Europejskiej. Zwycięzcą tegorocznego konkursu został szwajcarski zespół STUXNET Geneva School of Diplomacy.

Uczestnictwo naszych drużyn w konkursie Cyber 9/12 Student Challenge było możliwe dzięki przychylności Rektora Wojskowej Akademii Technicznej oraz Dziekana Wydziału Cybernetyki, co związane było ze wsparciem w organizacji logistyki wyjazdu, w tym z finansowaniem przelotu oraz pobytu naszych zespołów w Genewie.

Zespół Zombie w składzie:

 • ppor. mgr inż. Maciej Szymczyk
 • ppor. mgr inż. Paulina Wysocka-Szczepańczyk
 • sierż. pchor. inż. Mateusz Dendera
 • sierż. pchor. inż. Piotr Szczepańczyk
 • mjr dr inż. Rafał Kasprzyk (mentor)

Zespół Cyber Cadets w składzie:

 • sierż. pchor. inż. Paweł Pieczonka
 • sierż. pchor. inż. Tomasz Gutowski
 • sierż. pchor. inż. Wojciech Radziszowski
 • plut. pchor. inż. Maciej Prus
 • mjr dr inż. Mariusz Chmielewski (mentor)

Więcej informacji na stronie Instytutu Systemów Informatycznych.

Serdecznie gratulujemy!!!

SOCIETY