Sukces pracowników WCY w Locked Shields 2021

27.04.2021

W dniach 13-16 kwietnia 2021 roku po raz kolejny odbyły się największe i najbardziej zaawansowane technicznie ćwiczenia w zakresie cyberbezpieczeństwa na świecie - Locked Shileds. Ćwiczenia te mają formę współzawodnictwa zespołowego w zabezpieczaniu dostarczonego przez organizatorów (NATO) środowiska teleinformatycznego oraz późniejszym odpieraniu trwających dwa dni ataków cybernetycznych. W ćwiczeniach wzięło udział ponad 2000 ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa z całego świata. W tym roku rywalizowały ze sobą 22 zespoły. Ich działania były oceniane na różnych płaszczyznach, między innymi: dostępności i użyteczności systemów przekazanych po opiekę, wykrywania i odpierania ataków cybernetycznych, wyników analizy powłamaniowej, raportowania o wykrytych zdarzeniach oraz sposobie informowania mediów i społeczeństwa o występujących problemach. W tym roku polski zespół składający z się najlepszych praktyków polskiego sektora cyberbezpieczeństwa oraz specjalistów armii USA w kategorii generalnej wywalczył IV miejsce. I miejsce zajęła Szwecja, II Finlandia a III Czechy.

W sumie całe przygotowane środowisko składało się z około 5000 systemów, w tym również obsługujących elektrownie czy sieci wodociągowe.

Przeprowadzono około 4000 ataków, czyli mniej więcej 180 ataków miał do odparcia każdy z broniących się zespołów.

Pracownicy Wydziału Cybernetyki: dr inż. Łukasz Strzelecki (ITC), dr inż. Zbigniew Świerczyński (ITC), mgr inż. Łukasz Skibniewski (ITC), mgr inż. Maciej Walczak (ITC) oraz studenci z kierunku Kryptologia i Cyberbezpieczeństwo: sierż. pchor. Bartosz Betański i plut. pchor. Mateusz Brodecki, po raz kolejny uczestniczyli w tych ćwiczeniach. Pierwsi trzej należą do weteranów tych ćwiczeń uczestnicząc w nich od 2013 roku. W tym roku dr inż. Łukasz Strzelecki i dr inż. Zbigniew Świerczyński przekazywali obowiązki liderowania odpowiednio grupom Linux oraz Urządzenia sieciowe i bezpieczeństwa młodszym kolegom, wśród których można spotkać wielu absolwentów Wydziału Cybernetyki.

Na koniec warto wspomnieć, że w ramach przygotowań do właściwych ćwiczeń, pomimo utrudnień związanych z pandemią, udało się zorganizować dla polskiego zespołu ćwiczenie treningowe. Ćwiczenia zostały przygotowane przez Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberprzestrzeni. W środowisku symulującym poligon cybernetyczny, które zbudowano z wykorzystaniem platformy Cyber Range, znajdowało się ok. 120  systemów, w tym również systemy ICS/SCADA. Pracownicy naszego Wydziału nie tylko uczestniczyli w tych ćwiczeniach, ale również pomagali je przygotować.