Sukces zespołów WCY w NATO TIDE Hackathon 2019

05.03.2019

Zespoły ArchiTechs, DataScienceCadets i FRONT z Wojskowej Akademii Technicznej i Inspektoratu Informatyki MON zwyciężyły w tegorocznej edycji konkursu projektowo-programistycznego NATO TIDE Hackathon 2019. Tegoroczna edycja konkursu została zorganizowa przez Dowództwo Sił Sojuszniczych NATO ds. Transformacji (ACT) oraz Inspektorat Informatyki MON. Rywalizacja odbyła się w Warszawie i trwała od 25 lutego do 1 marca. Wzięło w niej udział 13 zespołów z 11 państw, reprezentujących instytucje wojskowe, środowiska akademickie oraz firmy komercyjne. W dwóch z trzech kategorii najlepsi byli Polacy.

Oficjalnego rozpoczęcia konkursu dokonał minister Tomasz Zdzikot. „To ważne wydarzenie. Jesteśmy dumni, że zespoły z resortu  zajmują czołowe miejsca. (…) Realizujemy program cyber.mil.pl, to cześć naszych działań. Wypracowane produkty TIDE Hackathon będą stopniowo implementowane” – powiedział minister. W inauguracji konkursu wziął również udział nowo powołany pełnomocnik ds. utworzenia Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, płk Karol Molenda. „Hackathon jest pięknym przykładem tego, jak zmienia się oblicze polskiej armii, gdyż to nie tylko ludzie, nie tylko konwencjonalne środki walki, ale także nowe systemy rozpoznania, inteligentne systemy dowodzenia i kierowania. (…) Przyszłe Wojska Obrony Cyberprzestrzeni są niezbędne, żebyśmy w pełnym zakresie zapewnili bezpieczeństwo w tej  domenie” – mówił płk Molenda.

Rywalizacja międzynarodowych zespołów odbywała się w trzech kategoriach: modelowanie (ang. modeling challenge), programowanie (ang. coding challange) oraz wizualizacja (visualisation challenge). Po 4 pełnych dniach opracowywania swoich rozwiązań, każdy z zespołów zaprezentował i demonstrował swoje wyniki wykorzystując live-demo lub przygotowane materiały multimedialne. Po raz kolejny czołowe miejsca w konkursie zajęły polskie zespoły, w tym dwa z Wydziału Cybernetyki WAT, składające się z podchorążych i oficerów resortu obrony narodowej.

Zwycięzcy TIDE Hackathon 2019

  •     Kategoria Modeling Challenge:
  1.         Zespół ArchiTechs (WAT oraz CPI) – płk Mariusz Chmielewski, por. Dawid Bugajewski, por. Damian Frąszczak
  2.         Zespół Msg@TNO z Holandii
  •     Kategoria Coding Challenge:
  1.         Zespół DataScienceCadets  (WAT) – sierż. pchor. Krzysztof Sapiejewski, sierż. pchor. Michał Sobolewski, sierż. pchor. Jakub Zając
  2.         Zespół MITI Hedgehogs z Ukrainy
  •     Kategoria Visualisation Challenge:
  1.         Zespół TNO-JIVC z Holandii
  2.         Zespół FRONT z Polski (CPI)

Zwycięskie zespoły w ciągu 3 tygodni przygotują rozwiązania i będą uczestniczyły w pracach NATO TIDE Sprint, w którym opracują narzędzia wspomagania dowodzenia wykorzystujące metody sztucznej inteligencji. Nagrodzone rozwiązania w toku prac Konferencji TIDE Sprint 2019 Spring i ćwiczeń Coalition Warrior Interoperability eXercise (CWIX) 2019 (realizowanych w Polsce) mają zostać rozwinięte w kierunku zadanych kryteriów konkursowych, tworząc produkty zgodnie z programem Interoperability Continuum. Program ten ukierunkowany jest na badanie nowych technologii, testowanie i weryfikację stosowanych rozwiązań w celu zapewnienia interoperacyjności systemów teleinformatycznych w ramach Sojuszu.

płk Mariusz Chmielewski
fot. WAT, CO MON

Nike Air Max 97