Święto Wojskowej Akademii Technicznej i Dzień Podchorążego

30.11.2021

W poniedziałek 29 listopada 2021 r. odbyła się uroczystość z okazji Święta Wojskowej Akademii Technicznej i Dnia Podchorążego w 70. rocznicę powstania Wojskowej Akademii Technicznej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z uroczystości, która była okazją do wyróżnienia podchorążych i pracowników WAT. W czasie uroczystości odczytany został list okolicznościowy od ministra obrony narodowej Węgier z okazji 70-lecia WAT. W liście minister wspominał o studentach węgierskich kształconych na Wydziale Cybernetyki, ich wkładzie w rozwój węgierskiej armii i nieustannych kontaktach z akademią. Minister podkreślił, że "więcej niż 100 słuchaczy węgierskich, którzy w murach akademii na Wydziale Cybernetyki zdobyli wyższe wykształcenie techniczne rozsławiło na Węgrzech dobre imię, wybitne osiągnięcia techniczne, naukowe i edukacyjne Wojskowej Akademii Technicznej."
Ponadto ambasador Węgier dr Orsolya Zsuzsanna Kovács odznaczyła medalem I stopnia "Za Obronność Węgier" prorektora ds. kształcenia dr. hab. inż. Kazimierza Worwę, prof. WAT.

Film z uroczystości dostępny jest na kanale YouTube WAT.

Dzień Podchorążego ustanowiono na pamiątkę patriotycznej postawy podchorążych, którzy w nocy z 29 na 30 listopada 1830 r., pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego rozpoczęli Powstanie Listopadowe.

fot. Alicja Szulc; Mariusz Maciejewski; Katarzyna Puciłowska