Symulatory opracowane na Wydziale Cybernetyki pomagają w szkoleniu i ćwiczeniach wojska i służb

09.02.2021

Wirtualne rozgrywki z organizacją blokad i pościgów to jedna z form szkoleń sztabowych dowódców i ćwiczeń taktycznych, które umożliwia interaktywne środowisko opracowane na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej. Żołnierze i funkcjonariusze straży granicznej mają do dyspozycji symulatory i aplikację mobilną z mechanizmami rozszerzonej rzeczywistości AR View.

System został wdrożony w Centrum Szkolenia Straży Granicznej w Kętrzynie i na Wydziale Cybernetyki WAT.

Interaktywne środowisko składa się z dwóch modułów symulacyjnych. Symulator sztabowy do szkolenia kierowników i dowódców wykorzystuje narzędzia wspomagające pracę na stanowisku służby dyżurnej z modelem terenu północno-wschodniej Polski. Symulator wysokiej rozdzielczości (wirtualny) ma natomiast wspierać ćwiczenia osób kierujących działaniami. Pozwala na wizualizację epizodów rozgrywek - z przygotowanymi terenami przygranicznymi, infrastrukturą drogowo-techniczną, przejściem drogowym, kolejowym oraz portem lotniczym znajdującym się w pobliżu miejscowości Gołdap.

"Aplikacja mobilna przeznaczona dla żołnierzy i funkcjonariuszy służb oferuje automatyczną budowę świadomości sytuacyjnej i mechanizmy wizualizacji aktualnego planu działań. Aplikacja dostarcza zdolności planowania i nadzoru realizowanych działań. Automatyzuje orientowanie taktyczne i topograficzne poprzez mechanizmy rozszerzonej rzeczywistości AR View" – płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, adiunkt naukowo-dydaktyczny na Wydziale Cybernetyki WAT.

Więcej informacji na stronie internetowej Wojskowej Akademii Technicznej oraz na stronie Wojsko-Polskie.