Wizyta studyjna w Muzeum Wojska Polskiego

29 Styczeń 2019

Eksponaty związane z historią wojskową, historią uzbrojenia i przemysłu zbrojeniowego mieli okazję zobaczyć podchorążowie i studenci cywilni Wojskowej Akademii Technicznej podczas wizyty w Muzeum Wojska Polskiego.
24 stycznia grupa studentów z opiekunem Koła Naukowego Bezpieczeństwa Narodowego Wydziału Cybernetyki WAT dr Wiesławem Śmiałkiem oraz podchorążowie 6 kompanii 2 Batalionu Szkolnego z dowódcą por. Konradem Winiarskim zapoznali się z prezentowanymi w muzeum zbiorami poświęconymi historii wojskowości oraz historii Polski. Z zaciekawieniem wysłuchali bardzo interesującej lekcji muzealnej autorstwa kustosza Muzeum Wojska Polskiego. „Spotkanie z historią polskiej wojskowości na pewno będzie mieć nieoceniony wpływ na kształtowanie postawy moralnej oraz patriotycznej przyszłych dowódców” – mówi szer. pchor. Patrycja Mędel.

Studenci i podchorążowie zwiedzili również wystawę upamiętniającą 100-lecie powstania Sztabu Generalnego. Jak twierdzą młodzi ludzie, wizyta w Muzeum Wojska Polskiego była bardzo cenną lekcją historii, która na pewno na długo zapadnie w ich pamięci.

Muzeum Wojska Polskiego to powszechnie znana placówka muzealna, która gromadzi, opracowuje naukowo i eksponuje muzealia wojskowo-historyczne. Muzeum powstało 22 kwietnia 1920 roku, dekretem Naczelnego Wodza, Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. W chwili obecnej w zbiorach muzealnych znajduje się ponad 250 tys. eksponatów. Zbiory wciąż powiększają się o nowe zakupy oraz liczne dary. Zgromadzone eksponaty prezentowane są w salach ekspozycji stałej i na licznych wystawach czasowych. W muzeum działa archiwum ikonograficzne, biblioteka fachowa oraz specjalistyczne pracownie konserwacji zabytków metalu, drewna, malarstwa, skóry i tkanin. Muzeum jest doskonałym zapleczem do pracy naukowej i konserwatorskiej.

por. Konrad Winiarski, szer. pchor. Aleksandra Wusiewicz
fot. szer. pchor. Wiktoria Wandzel