Wyróżnienie w hackatonie Time to Hack 2

20.12.2021

Podchorążowie z Wydziału Cybernetyki awansowali do finału Time to Hack 2 (T2H2) - drugiej edycji konkursu Capture The Flag organizowanego przez Agencję Wywiadu, gdzie zajęli 10 pozycję w klasyfikacji końcowej.

„W ramach wykonywanych zadań sprawdzane były umiejętności, a także kompleksowa wiedza z zakresu: rekonesansu infrastruktury sieciowej, inżynierii wstecznej, exploitacji binarnej, kryptoanalizy, bezpieczeństwa aplikacji internetowych, eskalacji uprawnień w systemach Linux oraz Windows, poruszania po przejętej infrastrukturze wewnętrznej (pivotingu), a także specyfiki działania usług sieciowych” – wyliczają członkowie drużyny sierż. pchor. Mateusz Sokolnicki i sierż. pchor. Jakub Święs.

„Każdy konkurs CTF to nic innego jak wyścig w niemetrycznej przestrzeni jaką jest cyberprzestrzeń. W tym wyścigu nie liczy się fizyczna siła, szybkość i zwinność, a tylko z pewnego punktu widzenia istotna jest wytrzymałość. Niekiedy wyścig w cyberprzestrzeni to wiele godzin lub dni trwania konkursu. A poza konkursem ten wyścig rozpoczął się wiele lat temu, wciąż trwa i nie widać na horyzoncie mety” – tłumaczy płk dr inż. Rafał Kasprzyk.
W rozdaniu wyróżnień uczestniczył rektor-komendant WAT płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak.

Time to Hack 2 to wydarzenie, którego celem jest zwrócenie uwagi osób związanych z branżą IT na istotną w dzisiejszych czasach problematykę cyberbezpieczeństwa. Tegoroczna edycja różniła się od poprzedniej zarówno pod względem organizacyjnym, jak i konwencją przygotowanych zadań. Zawody składały się z dwóch etapów: kwalifikacji oraz finałów, w których łącznie wzięło udział około 160 drużyn. Każda z nich mierzyła się z wyzwaniem rekonesansu i przejęcia zwirtualizowanej infrastruktury przypominającej te wykorzystywane w realnych organizacjach.

fot. Agencja Wywiadu