Zespół z WCY wygrywa kolejny ogólnopolski Hackathon

20.05.2021

W dniach 14-16.05 odbył się ogólnopolski konkurs programistyczny "Smart Tourism Hackathon - inteligentne szlaki” organizowany przez Podkarpackie Centrum Innowacji. Podczas tego konkursu nagrodę główną zdobył projekt "W zasięgu" zaprojektowany przez zespół Code Hussar z Wydziału Cybernetyki, w składzie: Patryk Ostrowski, Sebastian Szczepański, Jakub KrukowskiIwo Lis oraz Piotr Filochowski. Opiekunem naukowym drużyny był płk dr inż. Mariusz Chmielewski, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, adiunkt naukowo-dydaktyczny Wydziału Cybernetyki WAT.

Konkurs rozpoczął się w piątek 14 maja od sesji mentoringowej, w której to zaproszeni przedstawiciele bieszczadzkich organizacji zapoznali uczestników z problemami z jakimi boryka się Podkarpacie. W kolejnych dniach uczestnicy pracowali nad swoimi pomysłami, rozwijając je zarówno od strony biznesowej jak i technicznej. We wtorek 18.05 odbył się finał konkursu, w którym to 5 najwyżej ocenionych zespołów przedstawiło swoje projekty.

Zbliżają się wakacje, podczas których wielu z nas wybierze się w ukochane góry. Jednak często oprócz zachwycania się pięknem podkarpackich widoków musimy także zadbać o bezpieczeństwo naszych podopiecznych. Po konsultacjach z przedstawicielami GOPR Grupa Bieszczadzka zespół został zainspirowany do stworzenia aplikacji mobilnej wspierającej na szlakach opiekunów. Głównym celem jest niedopuszczenie do oddalenia się dziecka od rodzica. Gdy podopieczny oddali się na odległość ponad 15m rodzic zostanie natychmiastowo poinformowany. Pozwoli to na uniknięcie niebezpieczeństwa oraz ograniczenie niepotrzebnego stresu zarówno dla dziecka jak i rodzica. Przyczyni się także do redukcji drogich akcji poszukiwawczych. Aplikacja przeznaczona jest zarówno dla rodziców z dziećmi jak i grup zorganizowanych. Docelowo ma pomóc w opiece nad podopiecznymi członków wycieczek organizowanych przez instytucje edukacyjne, placówki opiekuńcze oraz szkoły.

Dodatkowym atutem aplikacji "W Zasięgu" jest prostota użycia. Dziecko nie musi posiadać telefonu , wystarczy tani brelok lub inne dowolne urządzenia posiadające nadajniki Bluetooth. W przyszłości zespół zamierza nawiązać współpracę z Podkarpackim Centrum Innowacji w celu wsparcia rozwiązania. W planach jest dystrybucja specjalnie przygotowanych pakietów pamiątkowych na wejściach na Bieszczadzkie szlaki oraz nawiązanie współpracy z funduszami CSR.

Warto w tym miejscu również przypomnieć inny tegoroczny sukces zespołu Code Hussar jakim było zdobycie pierwszego miejsca w konkursie programistycznym "EduHack 2021. International hackathon for the future of education".

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!